מאמרים אחרונים

כבוד חיצוני ופנימי

יובל פרוינד

פעמיים כי טוב על כולכם. היום נתעסק קצת עם משהו שאנחנו מתעסקים אתו 24/7 בין אם אנחנו רוצים ובין אם לא. קוראים לזה ‘אגו’, אפשר לקרוא לזה תודעה עצמית, אנוכיות או כל מילה אחרת שתתאר את התחושה האינטנסיבית שיוצרת את תחושת ה’אני’, תחושת ה’אין עוד מלבדי’..

המזון הכי חשוב לאגו זה הכבוד. כבוד מלשון כובד. תחושת משקל. להרגיש שאני שווה משהו. שאני לא פירור אבק שסתם מתגלגל בעולם. שיש לקיומי איזו משמעות.

מבחינת הרב קוק השאלה היא לא אם האדם רוצה כבוד או לא. הכבוד הוא צורך קיומי ולכן ברור שהאדם רודף אחריו. בדיוק כמו שהגוף זקוק לאוכל, ככה הנפש זקוקה לכבוד. לא פחות ואולי אפילו יותר. השאלה הגדולה באמת היא: אחרי איזה כבוד אתה רודף??

“כל מה/ שהשלמות הפנימית/ יותר חסרה/ כן הטבע מחפש/ להשתלם לצד חוץ”

(מידות ראי”ה כבוד ד)

מאיפה השגת את זה?

הרב קוק מצביע על חוק “כלים שלובים” רוחני. האדם צריך מאה אחוז כבוד כדי לקום בבוקר ולהמשיך לנסוע. השאלה מאיפה הוא משיג את הכבוד הזה. האם מבפנים או מבחוץ?

להשיג מבפנים זה דורש הרבה מיומנויות שבדרך כלל לא רואים בחוץ אבל מרגישים מצוין בפנים: לפתח בשקט כל מיני כשרונות, להנות בעצמי ממה שאני עושה, להיות בתהליך מתמיד של התפתחות ולמידה, להיות קשוב למחשבות והרגשות שלי ולכל מה שגועש בתוכי, לבסס לעצמי אמיתות ועקרונות מוסר ואמונה. בשורה התחתונה – להתפעל ולהתפלא ממה שיש בקרבי ובעצם לכבד את עצמי.

להשיג מבחוץ זה אומר להחצין באופן כזה שאפשר לראות ואפשר לקבל פידבק – רצוי אפילו פידבק מהיר. זה קשור גם למראה החיצוני אבל לא רק. זה קשור גם ללייקים אבל לא רק. זה שייך לדיבור שעסוק בלמצוא חן. בעשייה שיוצרת דימוי בעיני מישהו אחר. ברצון למשוך תשומת לב, למשוך אש, לא משנה כל-כך למה, העיקר שמסתכלים. בשורה התחתונה – הכבוד החיצוני מתייחס לתדמית ונשאב אליה. האישיות הופכת להיות שפחת התדמית.

כולנו חייבים כבוד וטוב שכך

הרב קוק לא מנסה להלקות אותנו ובטח שלא מנסה לבטל את הצורך להרשים את הסביבה. הוא בעיקר מצביע על נקודת המרכז של השינוי. הוא אומר לנו – אל תנסה להאבק בנטייה להשיג כבוד מבחוץ. זה לא יעזור. אתה חייב כבוד וכרגע זו כנראה הדרך שאתה רגיל להשיג אותו.

את עיקר האנרגיה תשקיע בליצור תסיסה פנימית, לפתוח ערוץ של עשייה ופעילות שלא קשורים ל’חוץ’, כאלו ששייכים לסטריליות הפנימית.

ככל שהערוץ הזה יתרחב – הצורך לכבוד חיצוני ידעך. ככל שתהיה יותר עשיר בפנים – לא תצטרך לעשות “השלמות הכנסה” בחוץ.

אז אפשר יהיה לגלות שהרדיפה אחרי הכבוד היא לא נטייה אובססיבית שמרוששת ומרוקנת את האדם אלא מנוע איכותי שמדליק ומסעיר את הנשמה.

נשמע מעניין?

הרשמו ונחזור אליכם בהקדם