מאמרים אחרונים

לא לפחד מהפחד

הרב קוק לא אהב את הפחד. ממש לא. אם ר' נחמן הכריז מלחמה על העצבות אז הרב קוק הסתער על הפחד. בעיקר על הפחד מלחשוב. על הפחד מהתהומות והנפילות. על הפחד מהפחד.

יובל פרוינד

הפעם לכבוד החושך שמתחיל להתקרב לכיוונינו, הימים שמתקצרים והלילות שמתארכים, החלטתי להיכנס קצת לאזור של הפחד.

הרב קוק לא אהב את הפחד. ממש לא. אם ר’ נחמן הכריז מלחמה על העצבות אז הרב קוק הסתער על הפחד. בעיקר על הפחד מלחשוב. על הפחד מהתהומות והנפילות. על הפחד מהפחד, כך הוא כותב (מידות ראי”ה, פחדנות ד):

הפחדים הם פתיות גמורה/ אין לאדם לפחוד כלל כי-אם להיזהר/ יותר שהוא פוחד הוא נופל/ וכשהוא מתפחד, מעצם הפחד בא לו המכשול../ כל ציורי הפחד הנם רק צבעים פזורים מציור גדול שצריכים להשלימו/ וכשממלאים אותו הם מצטרפים לכולו/ להמשיך בטחון גדול ועצום מאד.

יש כאן שלוש נקודות חשובות ובהירות בנוגע לפחד. נתמקד בכל אחת מהן.

“אין לאדם לפחד כלל – כי אם להיזהר”

יש זהירות ויש פחד. זהירות מתעסקת עם נתונים ותרחישים אפשריים בהתאם. פחד עוסק בדמיונות, הפרזה ומערבולות רגשיות.

הנקודה היא שהפחד מתלבש על הזהירות – ולכן הוא מצליח להתל בנו. הוא משתמש בנתונים כדי לזעזע ולהעצים. הוא מגדיל ומגזים כל אפשרות עד לקצה הסופני. הוא קטסטרופלי ומריח אסון בין רגע.

ואף על פי כן אפשר לעשות לאט-לאט הפרדה בין הזהירות לפחד. לפעמים צריך מישהו מבחוץ שיעזור להבחין. לפעמים אפשר גם לבד.

ברגע שמצליחים להפריד לא רק מפחיתים חרדה אלא מתמלאים ביטחון בעזרת התכנון והתושייה שהזהירות מעניקה לנו.

“מעצם הפחד בא לו המכשול”

הפחד מצדיק את עצמו במעגל סגור ומתעתע. הפחד גורם להתשה פנימית. ההתשה הפנימית גורמת לטעויות פטאליות שקשורות לתחום שבו מתעסקים – ואז הפחד נהיה “הגיוני”.

מי שמפחד ממים, מתיש את עצמו מרוב מחשבות על טביעה, נבהל מהקור ומכל בור קטן בכינרת, שוקע ובולע מים, ואז נכנס לתחושה של טביעה שבו הפחד משדר לו שבדיוק זה מה שהוא אמר לו כל הזמן.

לכן העבודה מול הפחד היא רק אחרי שהצלחנו קצת להרגע ממנו. לפני כן הוא נבואה שמגשימה את עצמה.

“כל ציורי הפחד הנם רק צבעים פזורים מציור גדול”

הפחד אינו טפשי ולא שקרי. הוא פשוט חלקי. לפעמים במקום להתעסק אתו ישירות צריך להשלים את החללים בציור הגדול.

צריך לבנות את המודעות לחלקים האחרים של המציאות שאינם מפחידים. להוסיף עוד צבעים וזוויות לסיפור המורכב. לתת לשכל מקום עד היכן שאפשר – עד שאותו דבר שמפחיד יתמקם בפרופורציה שלו ויחזור להיות קול חשוב אבל לא קול בלעדי. קול אחד מתוך קולות רבים ולא קול מחריש אוזניים. ואז הפחד יחזור להיות זהירות והאישיות תוכל לחזור ולהאמין בחיים.

נשמע מעניין?

הרשמו ונחזור אליכם בהקדם