מאמרים אחרונים

העולם מבקש את הגלוי

יובל פרוינד

“העולם מבקש את הגלוי, שהוא רק טפל וארעי / ומהסתור הוא מעלים עין, מה שהוא עיקר וקבוע /

לזה ניתנו לנו אמנות, שירה, הגות לב פנימי, אמונה וקדושה, רוח הקודש ונבואה / כדי שנבוא להתקשר במושג הנסתר היסודי / שההויה כולה וכל החיים מיוסדים עליו”.

העולם מבקש את הגלוי. לשם העיניים הולכות מיד. זה מה שמוכר. זה מה שעובר מסך. הגלוי נותן תפוקה מיידית. משווק מהר, מענג מהר, ממלא מהר. הגלוי ברור ולא מורכב, לא דורש ממך שום דבר. רק נותן את מה שיש במאתיים קמ”ש. לא דורש תהליך, לא מבקש מורכבות, בטח שלא מנסה לחפש. בגלוי הכל נמצא עכשיו. רק תקנה.

וכולם שם, כי הוא פונה למכנה המשותף הבסיסי. ולכן יכולים להיות שם כולם, מבוגרים וילדים, פרופסורים ותלמידי תיכון, לא משנה מי, הרי לכולם יש את אותו היצר ואת אותם החושים, פחות או יותר, ולכולם יש את אותם הצרכים והכי חשוב כולם רוצים להנות ואם אפשר מקסימום הנאה באפס מאמץ אז אין סיבה שכל העולם לא יהיה שם, ויפתח את הגלוי וינפח אותו ויתעסק בו 24/7, ומי לא רוצה לעוף ומי לא רוצה מסיבה ומי לא רוצה התרגשות בכל רגע, בכל שנייה? מי?!

ומהסתור הוא מעלים עין. ומה עם הנסתר? מה עם הנשמה? מה עם הרגשות העמוקים שחבויים בחדרים הפנימיים של הלב? מה עם העדינות וההקשבה, הרגישות והאינטואיציה העמוקה? מה עם השאלות הגדולות שמרחפות על משמעות הקיום, מה עם הזעקה המוסרית והחיפוש אחרי מסתורין ואמת גדולה? מה עם האהבה? לא הנאהבות ולא הסיפוק, האהבה, ההתמסרות, היכולת להזדהות, להתחבר, להתאחד, לחרוג?

ומה עם החכמה? לא ויקיפדיה ולא טריוויה אלא חכמה שמסוגלת לשתול זרע של שאלה באדמת הנפש ולתת לה לצמוח כמה שנים ולהלך בעולם בפליאה והתבוננות וניתוח ולמידה והבנה ושוב שאלה ושוב הבנה והכל במחשבה ארוכה אחת? איפה הנסתר של מה שמעבר לאדם? מה עם התמצאות במרחב הרוחני? ומה עם דעת אלוהים? ואמונה והתכנסות ומסעות פנימיים והשראה ורוח הקודש? איפה כל החלקים האבודים הללו של האדם?! מוטלים בקרן זווית. מוזנחים ומתנוונים. העולם מבקש את הגלוי, אין לו זמן וכסף ל”אוויר” מופשט ורוחני.

הגלוי.. טפל וארעי.. הסתור.. עיקר וקבוע. אמנם כולם רצים אחרי הגלוי אבל גם כולם יודעים שהוא טפל. בסוף, כשהאדם עוצר, לפעמים בזמן משבר ולפעמים סתם בכמה רגעים לפני השינה, הוא יודע מה הסיפור האמיתי. הוא יודע שהשאלה הגדולה של חייו זה כמה אדם הוא יהיה, והוא יודע שהגלוי לא מקדם את זה במילימטר. כמה שהוא יהנה ויתכבד וינצח ויהיה הכי נחשק ומוצלח, עדיין האישיות לא זזה קדימה.

עדיין האושר הפנימי, רחוק מאד.עדיין חסר לו העיקר, אין לו רצון עצמי, אין לו מידות טובות, אין לו רגעים עדינים של חיבור אמיתי לזולת, אין לו שלווה קבועה, שמחה יציבה. הוא חי בעולם עראי, שבכל רגע המניות שלו יכולות לצנוח והוא יישאר בלי כלום וכל מסיבה נגמרת אחרי ההאנג-הובר וחוזרים בדיוק לאותה נקודה (או בעצם קצת מתחתיה..) וכל הנאה מסתיימת ולא נשאר ממנה כלום וצריך לקנות שוב במחיר יקר יותר ובאופן מוגזם יותר כדי להרגיש שוב הנאה שתעלם גם כן..

והנסתר כאן כדי להישאר. כל למידה עמוקה נשארת, כל תיקון עצמי ממשיך אתך הלאה, כל פיתוח של היכולת לאהוב, לתת, להקשיב, לברר אמת – הוא קבוע. אי אפשר יהיה לקחת את זה ממך לעולם. התנועה בעולם הנסתר היא אכן איטית מאד ולא מורגשת אבל היא רציפה, היא מתמשכת, כל פעולה מצטרפת לקודמתה והופכת להיות בניין של האישיות. מי שלבו התמלא באמון ואופטימיות, אחרי שנים של תשומת לב, רגישות ולמידה, קנה לעצמו מבט קבוע שיוכל לכל אתגרי המציאות. מי שמצא בקרבו את ‘צלם אלוקים’, קם בבוקר ורואה משהו אחר לגמרי במראה.

 אמנות, שירה, הגות לב פנימי, אמונה וקדושה, רוח הקודש ונבואה. כדי לבנות את עצמי אי אפשר ללכת לבד. אי אפשר לסמוך על כך שהכל יקרה באופן טבעי ויצמח מאליו. צריך לעסוק בדברים שפותחים את הלב ומרחיבים את התודעה, צריך להיות בקשר עם גורמים שמזמנים את ה’נסתר’ להיות נוכח בחיים. האומנות והשירה, המוסיקה, ההגות והיצירה עושות את זה. הן לוקחות את המראה הכי בנאלי והופכות אותו לרווי משמעויות, הן הופכות את השחור-לבן לצבעים, הן מוסיפות ממדים נוספים ומעוררות את האינטואיציה שלנו.

השלב הבא של ההתפתחות בדרך לנסתר הוא המגע עם הקודש. הקודש זועק: יש כאן הרבה-הרבה יותר. הכל פלאי! הכל עמוק מני-ים! יש כל-כך הרבה רבדים לנפש האדם. נפש, רוח, נשמה, חיה, יחידה. יש כל-כך הרבה רבדים לעולם. מעבר לביולוגיה והפיסיקה יש רצון וכוונה, יש תהליכים עמוקים שאפשר לזהות רק ב’חושים’ העדינים של ההשראה, רוח הקודש והנבואה. המגע עם פנימיות התורה פותח את הנשמה שלנו להיות הרבה יותר עירנית, כזאת שמזהה בקלות את מה ש’מעבר’ למראה, ‘מעבר’ למילים – את הכוונות, את האנושיות, את הרוח.

אחרי החדשות הקשות שהעולם מבקש את הגלוי,

מגיעות החדשות הטובות שאפשר, ממש אפשר, להגיע אל הנסתר..

נשמע מעניין?

הרשמו ונחזור אליכם בהקדם